kasa fiskalna, kasa rejestrująca, zakup kasy fiskalnej, kasa on-line
lupa
Uwaga: Do 31 maja br. pracodawcy przekazują pierwszą ratę odpisów na rachunek ZFŚS. Uwaga: Do 31 maja br. należy przekazać do ZUS informację o zarobkach osób na świadczeniu przedemerytalnym.
A A A

Poradnik VAT nr 3 (459) z dnia 10.02.2018

Prowadzenie kursów tańca a kasa fiskalna - odpowiedź MF na pytanie naszego Wydawnictwa

Na początku 2018 r. rozpoczęłam działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu kursów tańca dla dorosłych. Czy świadczenie takich usług oznacza, że muszę je obowiązkowo ewidencjonować w kasie?

Z przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień wynika, iż z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej do końca roku 2018 zwolnieni są podatnicy rozpoczynający po dniu 31 grudnia 2017 r. sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez nich obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia).

Kalkulatory Kalkulator limitu uprawniającego
do zwolnienia z kas dostępny jest
w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl

Jednak ustawodawca wykluczył z prawa do zwolnienia sprzedaż pewnych grup towarów i usług, które szczegółowo zostały określone w § 4 rozporządzenia.

Z treści § 4 ust. 1 pkt 2 lit. l) tego rozporządzenia wynika, że zwolnień z ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług związanych z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne.

Jednakże przepis ten nie ma zastosowania w przypadku świadczenia przez podatnika usług w zakresie nauki tańca. Takie też stanowisko prezentuje Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 10 stycznia 2018 r. będącym odpowiedzią na pytanie zadane przez nasze Wydawnictwo.

Zdaniem Ministerstwa Finansów: "(...) Prowadzenie kursów tańca zwykle organizowane jest odrębnie od usługi wstępu na salę taneczną, przy udziale instruktora (nauczyciela) i za odrębną opłatą. Takie zatem usługi kursów tańca, nie mieszczą się w zakresie usług, o których mowa w projekcie rozporządzenia, ich świadczenie nie będzie więc podlegać bezwzględnemu obowiązkowi ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (...). (...)"

W świetle powyższego uznać należy, że podatnik świadczący usługi, o których mowa w pytaniu może korzystać m.in. ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów. Ponieważ sprzedaż rozpoczęto w trakcie 2018 r., to limit uprawniający do zwolnienia należy wyliczyć proporcjonalnie do okresu dokonywanej sprzedaży.

Wskazać jednak należy, że zwolnienie to nie ma charakteru bezwarunkowego. Jeżeli bowiem w trakcie 2018 r. obrót liczony proporcjonalnie do okresu dokonywanej sprzedaży przekroczy określony limit, zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym przekroczono ww. limit (§ 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień).

Reasumując

Usługi w zakresie prowadzenia kursów tańca nie podlegają wyłączeniu ze zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. Podatnik świadczący takie usługi może zatem korzystać ze zwolnień określonych w rozporządzeniu w sprawie zwolnień, tj. ze względu na wysokość osiąganych obrotów lub ze względu na formę zapłaty (§ 2 ust. 1 w związku z poz. 39 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień).

www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.