kasa fiskalna, kasa rejestrująca, zakup kasy fiskalnej, kasa on-line
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 10 (586) z dnia 20.05.2023

Prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej

W kwietniu 2023 r. rozpocząłem prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług notarialnych m.in. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Oprócz tej działalności świadczę także usługi ksero, za które zapłata dokonywana jest gotówką. Czy w takiej sytuacji mogę korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy?

art. 111 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Na mocy rozporządzenia w sprawie zwolnień część podatników zwolniona jest jednak z tego obowiązku.

Z przedstawionego pytania wynika, że podatnik wykonuje czynności zwolnione przedmiotowo z ewidencjonowania. Usługi te jako "Czynności notarialne" bez względu na symbol PKWiU określone są w poz. 27 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień. Warto nadmienić, że aby skorzystać z tego zwolnienia, podatnik nie musi dokumentować tej sprzedaży fakturami. Bez znaczenia pozostaje także rodzaj dokonywanej zapłaty (przelewem na rachunek bankowy podatnika czy gotówką).

Oprócz świadczenia ww. usług podatnik dokonuje sprzedaży usług ksero, za które zapłata dokonywana jest gotówką. Usługi te nie mogą korzystać ze zwolnienia ze względu na formę dokonywanej zapłaty (tj. na podstawie poz. 37 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień), bowiem jak wskazano, zapłata jest dokonywana w formie gotówkowej.

W związku z powyższym należy przeanalizować czy podatnik w opisywanej sytuacji może korzystać ze zwolnienia podmiotowego ze względu na wartość sprzedaży lub ze zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego z tytułu udziału sprzedaży zwolnionej z ewidencjonowania w sprzedaży ogółem.

» Zwolnienie ze względu na wartość sprzedaży

Zwolnienie z ewidencjonowania ze względu na wartość sprzedaży przysługuje podatnikom rozpoczynającym po dniu 31 grudnia 2021 r. sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień).

Przy czym ustalając, czy limit zwolnienia z ewidencjonowania w kasie fiskalnej został przekroczony, należy wziąć pod uwagę jedynie sprzedaż dla osób prywatnych i rolników ryczałtowych. Ponadto należy pamiętać, że nie można wyłączać z tej kwoty sprzedaży usług i towarów, które na mocy rozporządzenia w sprawie zwolnień zostały zwolnione przedmiotowo z ewidencjonowania i wymienione są w załączniku do tego rozporządzenia (tj. czynności notarialnych).

Jeżeli jednak w trakcie 2023 r. wartość sprzedaży proporcjonalnie do okresu dokonywanej sprzedaży przekroczy określony limit, zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym przekroczono ww. limit (§ 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień). W takim przypadku podatnik obowiązany będzie do rejestracji za pomocą kasy fiskalnej, każdej sprzedaży nieobjętej zwolnieniem przedmiotowym z obowiązku ewidencjonowania.

Zatem podatnik rozpoczynający sprzedaż w 2023 r. na rzecz osób prywatnych może w zakresie całej działalności korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania określonego w § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień.

» Zwolnienie ze względu na strukturę sprzedaży

Podatnicy, których wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych przekracza (nawet znacznie) kwotę 20.000 zł, mają możliwość korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania w zakresie całej działalności, pod warunkiem że przeważająca część ich sprzedaży dotyczy sprzedaży zwolnionej przedmiotowo z ewidencjonowania.

Powyższe zwolnienie określone jest w § 3 ust. 1 pkt 3 i 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień, z tym że w przypadku podatników rozpoczynających sprzedaż po 31 grudnia 2021 r. - zwolnienie to przysługuje, jeżeli przewidywany przez podatnika udział sprzedaży z tytułu czynności zwolnionych z ewidencjonowania, wymienionych w części I załącznika do rozporządzenia (poz. 1-33) w całkowitej sprzedaży podatnika realizowanej na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych (zwanym "udziałem procentowym sprzedaż"):

a) za okres pierwszych sześciu miesięcy wykonywania tych czynności,

b) za okres do końca roku, w przypadku gdy okres wykonywania tych czynności w roku podatkowym jest krótszy niż sześć miesięcy

- będzie wyższy niż 80%.

Podatnicy korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia w sprawie zwolnień, tracą prawo do tego zwolnienia po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym upłynął okres pierwszych sześciu miesięcy sprzedaży, jeżeli udział procentowy sprzedaży w tym okresie jest równy albo niższy niż 80% (§ 5 ust. 4 rozporządzenia).

Przykład

Podatnik w kwietniu 2023 r. rozpoczął działalność w zakresie świadczenia usług notarialnych oraz dodatkowo dokonuje sprzedaży usług ksero na rzecz osób prywatnych (za które zapłata dokonywana jest gotówką). Czynności notarialne wymienione są w poz. 27 załącznika do rozporządzenia jako czynności zwolnione z ewidencjonowania, natomiast sprzedaż usług ksero nie podlega temu zwolnieniu.

Podatnik przewiduje, iż udział sprzedaży usług notarialnych planowanych do zrealizowania do końca roku, w całej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będzie wyższy niż 80%. W związku z tym nie ma on obowiązku instalowania kasy rejestrującej.

Jeśli rozliczenie pierwszych sześciu miesięcy wykonywania tych czynności, wykaże, że udział procentowy sprzedaży będzie równy lub niższy niż 80%, to podatnik będzie musiał rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży towarów od 1 grudnia 2023 r.

Odnosząc powyższe do zadanego pytania stwierdzić należy, że generalnie podatnik zobowiązany może być do rejestracji w kasie fiskalnej jedynie części swojej sprzedaży (tj. usług ksero), natomiast w pozostałym zakresie (tj. czynności notarialnych) będzie korzystał ze zwolnienia z ewidencjonowania (ponieważ na mocy rozporządzenia w sprawie zwolnień usługi te zwolnione są przedmiotowo z ewidencjonowania do końca 2023 r.).

www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.