kasa fiskalna, kasa rejestrująca, zakup kasy fiskalnej
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 7 (439) z dnia 10.04.2017

Odliczenie ulgi na zakup kasy przy braku sprzedaży

W związku z przekroczeniem limitu obrotów od 1 marca br. byłam zobowiązana do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej. W lutym zakupiłam kasę oraz dokonałam jej fiskalizacji. Czy w rozliczeniu za marzec będę mogła odliczyć ulgę na jej zakup, jeśli w tym okresie nie będę prowadziła sprzedaży na rzecz osób prywatnych? [pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl 1082655]

Komentarz

O zwrot ulgi na zakup kasy można się starać nie wcześniej niż za miesiąc, w którym była zarejestrowana pierwsza sprzedaż na rzecz osób fizycznych.

Komentarz redakcji

Z przepisu art. 111 ust. 4 ustawy o VAT wynika prawo podatnika do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Przy czym prawo to przysługuje pod warunkiem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących w obowiązującym terminie.

Przy czym aby skorzystać z ulgi na zakup kasy, podatnik musi spełnić wszystkie warunki określone w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie odliczeń.

Ponadto (zakładając, że w opisywanej sytuacji mamy do czynienia z czynnym podatnikiem podatku VAT) odliczenie przysługującej ulgi z tytułu zakupu kasy może być dokonane w deklaracji podatkowej dla podatku VAT za okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał), w którym rozpoczęto ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego lub za okresy następujące po tym okresie rozliczeniowym. Uprawnienie to wynika z § 3 ust. 1 ww. rozporządzenia. Jednakże sposób dokonywania odliczenia ulgi uzależniony jest od tego, czy w danym okresie rozliczeniowym u podatnika wykazany podatek należny jest wyższy od podatku naliczonego (występuje kwota podatku do zapłaty), czy też podatek należny jest równy lub niższy od podatku naliczonego.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że podatnik - jak słusznie wskazano w komentarzu - będzie miał prawo ubiegać się o zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy fiskalnej dopiero za okres rozliczeniowy (miesiąc, kwartał), w którym rozpocznie on ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy. Przykładowo, jeśli pierwsza sprzedaż na rzecz osoby prywatnej wystąpi w kwietniu 2017 r., to dopiero w rozliczeniu za ten miesiąc podatnik może ubiegać się o zwrot części kwoty wydatkowanej na zakup kasy.

www.KasaFiskalna.pl - Ulga na zakup kas:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60