Poradnik VAT nr 10 (562) z dnia 20.05.2022
Odliczenie ulgi przysługującej na zakup kasy
Świadczę usługi pilota i przewodnika turystycznego. W związku z przekroczeniem limitu wartości sprzedaży od 1 stycznia br. jestem zobowiązana do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej. Kasę fiskalną zainstalowałam dopiero z początkiem kwietnia 2022 r. bo dopiero 6 kwietnia br. osiągnęłam pierwszą sprzedaż podlegającą rejestracji w kasie. Czy w takiej sytuacji mogę skorzystać z ulgi na zakup kasy on-line?
Prawo do uzyskania ulgi na zakup kasy on-line w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej niż 700 zł przysługuje między innymi podatnikom rozpoczynającym prowadzenie ewidencji sprzedaży przy jej użyciu w obowiązujących terminach, co wynika z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT.
Kwotę tej ulgi podatnicy mają prawo odliczyć od podatku należnego, a w przypadku gdy kwota ta jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, mają oni prawo do zwrotu ich różnicy na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, lub do odliczenia od podatku należnego tej różnicy za następne okresy rozliczeniowe.
Odliczenie przysługuje w stosunku do kas, które zostały zakupione nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży przez podatnika.
Z kolei zasady odliczania lub zwrotu ulgi na zakup kas zostały uregulowane w rozporządzeniu w sprawie odliczania. Z przepisów tam zawartych wynika, że aby podmiot mógł skorzystać z możliwości odliczenia kwoty wydanej na zakup kasy lub jej zwrotu, zwanej dalej "kwotą wydaną na zakup" musi spełnić następujące warunki:
- rozpocząć prowadzenie ewidencji sprzedaży, przy użyciu zakupionych kas on-line, których nabycie nastąpiło w okresie obowiązywania potwierdzenia wydanego przez Prezesa Głównego Urzędu Miar, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy,
- posiadać fakturę na zakup kasy on-line oraz dowód zapłaty całej należności za tę kasę.
Z pytania wynika, że podatniczka zobowiązana była do rozpoczęcia sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych od 1 stycznia 2022 br.
Co do zasady, konsekwencją zainstalowania kasy fiskalnej po obowiązującym terminie (przy jednoczesnym dokonywaniu sprzedaży na rzecz osób fizycznych) jest bezpowrotna utrata prawa do skorzystania z ulgi na zakup kasy.
Nie można jednak mówić o obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, jeśli ta sprzedaż nie podlegała takiemu obowiązkowi. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 14 kwietnia 2022 r., nr 0112-KDIL3.4012.71.2022.2.LS rozpatrując sytuację podatniczki, która w związku z przekroczeniem wartości sprzedaży od 1 stycznia 2022 r. była zobowiązana do rejestracji sprzedaży na rzecz osób prywatnych w kasie, zaś fiskalizacji tej kasy dokonała dopiero 20 stycznia br. uznał, że: "(...) pomimo fiskalizacji kasy dnia 20 stycznia 2022 r. ma Pani prawo do zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej, bowiem od momentu utraty zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej do jej zainstalowania nie dokonała Pani żadnych czynności wpływających na konieczność posiadania kasy.
Należy jeszcze raz podkreślić, że po utracie zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej miała Pani obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej przed dokonaniem pierwszej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych (podkreślenie redakcji) (...)".
Jeśli więc podatniczka, po utracie prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z ewidencjonowania nie dokonywała sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności, to nie wystąpił wobec niej obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, tym samym nie była ona zobowiązana do jej zainstalowania.
Reasumując
Jeśli Czytelniczka czasowo nie prowadziła sprzedaży usług na rzecz osób prywatnych, to nie miała obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej. W takim przypadku, termin i utrata prawa do zwolnienia podmiotowego nie była dla niej terminem rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Kasę powinna zainstalować i ufiskalnić najpóźniej w dniu dokonania sprzedaży na rzecz osoby fizycznej. Jeśli przed tym dniem (tj. przed 6 kwietnia br.) spełniła wszystkie warunki określone w rozporządzeniu w sprawie odliczania, to ma prawo do skorzystania z ulgi na zakup tej kasy. |
www.KasaFiskalna.pl - Ulga na zakup kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|