Poradnik VAT nr 17 (473) z dnia 10.09.2018
Czy wykonywanie tatuaży podlega ewidencji w kasie?
Od 1 września 2018 r. prowadzę studio tatuaży. Czy wykonywanie takich usług osobom prywatnym oznacza, że od razu powinnam posiadać kasę fiskalną? [pytanie 1180190]
Komentarz 1
Kasę powinnaś mieć po przekroczeniu limitu obrotów, który należy wyliczyć proporcjonalnie.
Komentarz redakcji |
Aby odpowiedzieć na zadane pytanie, w pierwszej kolejności należy ustalić czy świadczone przez Czytelnika usługi wykonywania tatuaży mieszczą się w pojęciu usług kosmetycznych, które na podstawie § 4 ust. 1 pkt 2 lit. j) rozporządzenia w sprawie zwolnień nie mogą korzystać z jakichkolwiek zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotów w kasie.
Usługi wykonywania tatuaży i piercingu sklasyfikowane są w PKWiU pod symbolem 96.09.19.0 "Pozostałe różnorodne usługi, gdzie indziej niesklasyfikowane", które mieszczą się w dziale "Pozostałe usługi indywidualne, gdzie indziej niesklasyfikowane" (PKWiU 96.09).
"Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure" klasyfikowane są w PKWiU pod symbolem 96.02.13.0, zaś "Pozostałe usługi kosmetyczne" pod symbolem 96.02.19.0. Mieszczą się one w dziale "Usługi fryzjerskie i pozostałe usługi kosmetyczne" (PKWiU 96.02).
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług dostępna jest w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl |
Oznacza to, że świadczone przez podatnika usługi polegające na wykonywaniu osobom prywatnym tatuaży nie są zaliczane do usług kosmetycznych, w związku z czym wyłączenie zawarte w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. j) rozporządzenia w sprawie zwolnień nie ma tu zastosowania.
Zatem w opisywanej sytuacji sprzedaż tych usług może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kas ze względu na wysokość osiąganego obrotu lub też ze względu na formę zapłaty.
Zwolnienie z ewidencjonowania ze względu na wysokość osiąganych obrotów przysługuje podatnikom rozpoczynającym w 2018 r. sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez nich obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł. Jeżeli jednak w trakcie 2018 r. obrót liczony proporcjonalnie do okresu dokonywanej sprzedaży przekroczy określony limit, zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym przekroczono ww. limit (§ 3 ust. 1 pkt 2 oraz § 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień).
Z kolei zwolnienie ze względu na formę dokonywanej zapłaty określone w poz. 39 załącznika do rozporządzenia ma zastosowanie, w przypadku, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem. Ponadto, z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Zwolnienie to może być stosowane bez względu na wysokość osiąganych obrotów.
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|