Poradnik VAT nr 11 (491) z dnia 10.06.2019
Wpłacane zaliczki na poczet przyszłych usług
Od maja 2019 r. prowadzę działalność gospodarczą. Na poczet przyszłego wykonania usług otrzymuję zaliczki od osób prywatnych. Czy należy wliczać je do limitu uprawniającego do zwolnienia z kasy fiskalnej?
Z przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień wynika, że podatnicy rozpoczynający po dniu 31 grudnia 2018 r. sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, oraz rolników ryczałtowych zwolnieni są z jej ewidencjonowania za pomocą kas w danym roku podatkowym (nie później niż do końca grudnia 2021 r.), jeżeli przewidywany przez nich obrót z tego tytułu nie przekroczy w tym roku, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, kwoty 20.000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia). Zwolnienie to traci jednak moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył ww. limit.
W wyniku nowelizacji ustawy o VAT od 1 maja 2019 r. ustawodawca w art. 111 ustawy VAT nie posługuje się już pojęciem "obrót". W myśl tego przepisu podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. W ewidencji tej wykazuje się dane o sprzedaży, zawarte w dokumentach wystawianych przy zastosowaniu kas rejestrujących, w tym określające przedmiot opodatkowania, wysokość podstawy opodatkowania i podatku należnego oraz dane służące identyfikacji poszczególnych sprzedaży, w tym numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku albo podatku od wartości dodanej.
W myśl natomiast art. 29a ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Dla ustalenia limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku zastosowania kasy istotna jest zatem nie tylko wartość faktycznie sprzedanych towarów czy wykonanych usług, ale także przyjęte zaliczki, zadatki czy inne należności na poczet przyszłych takich czynności, które na gruncie podatku VAT powodują powstanie obowiązku podatkowego.
Uznać zatem należy, że otrzymana zaliczka nie stanowi odrębnej czynności podlegającej opodatkowaniu, lecz jest integralnie związana ze świadczeniem usług (lub dostawą towarów), na poczet których została uiszczona. Należy ją uwzględnić wyliczając wysokość obrotu uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia.
www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|