kasa fiskalna, kasa rejestrująca, zakup kasy fiskalnej
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 15 (495) z dnia 10.08.2019

Wysyłkowa sprzedaż towarów a kasa fiskalna

Jestem podatnikiem zwolnionym z opodatkowania z uwagi na niskie obroty. Dokonuję sprzedaży wysyłkowej ubranek dziecięcych do nabywców (m.in. osób prywatnych) unijnych i spoza terytorium UE. Każdorazowo sprzedaż tę dokumentuję fakturami a wpłaty dokonywane są za pośrednictwem systemów elektronicznych typu PayU, PayPal. Czy sprzedaż taką powinniśmy ewidencjonować w kasie fiskalnej?

Generalnie, obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Przez sprzedaż w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o VAT należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zarówno krajowa sprzedaż wysyłkowa towarów, eksport, jak i sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju na rzecz osób fizycznych - co do zasady - podlega ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej. Nie zwalnia podatnika z tego obowiązku fakt, iż udokumentował tę transakcję fakturą. W takiej jednak sytuacji, zgodnie z art. 106h ust. 1 ustawy, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż. Powyższy tryb postępowania nie ma jedynie zastosowania w sytuacji, gdy sprzedaż jest dokumentowana fakturą emitowaną przez kasę rejestrującą, a wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.

Zaznaczyć w tym miejscu należy, że podatnicy dokonujący sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy nie mają obowiązku wystawiania faktur. Jeśli jednak nabywca towaru lub usługi zażąda faktury dokumentującej ten zakup, a żądanie zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty - to sprzedawca musi tę fakturę wystawić (art. 106b ust. 2 i 3 ustawy). Powyższe potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2017 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.82.2017.2.MN.

Również w Poradniku VAT nr 14 z 2019 r. w artykule zatytułowanym "Dokumentowanie sprzedaży wysyłkowej przez podatnika zwolnionego z VAT" wskazaliśmy, że podatnik zwolniony z opodatkowania ze względu na niskie obroty, nie ma obowiązku dokumentowania fakturami sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, podobnie jak pozostałej sprzedaży dokonywanej zarówno dla polskich, jak i zagranicznych odbiorców.

Nie oznacza to jednak, że w opisywanej sytuacji sprzedaż o której mowa w pytaniu podlega ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej. Podatnik może bowiem korzystać z obowiązujących zwolnień określonych w rozporządzeniu w sprawie zwolnień, a mianowicie:

  • ze zwolnienia podmiotowego wymienionego w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ww. rozporządzenia (przy założeniu, że nie stosuje on kasy do ewidencjonowania sprzedaży) - ustawodawca w przepisach tych wprowadził limit obrotów uprawniający do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w wysokości 20.000 zł, z tym, że w przypadku podatników rozpoczynających dostawę towarów i świadczenie usług na rzecz osób wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT w trakcie roku podatkowego, limit uprawniający do zwolnienia określany jest w proporcji do okresu jej prowadzenia; jeżeli jednak w trakcie 2019 r. obroty ze sprzedaży dla osób prywatnych przekroczą kwotę 20.000 zł (lub limit liczony proporcjonalnie do okresu dokonywanej sprzedaży w 2019 r. - jeśli w tym roku podatnik rozpocznie sprzedaż dla ww. osób), zwolnienie straci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym obrót przekroczył ww. limit (§ 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia);
     
  • ze zwolnienia przedmiotowego, określonego w pozycji 36 załącznika do rozporządzenia, które dotyczy dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi); warunkiem niezbędnym jest to, aby dostawca towaru otrzymał w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Należy przy tym pamiętać, iż sprzedaż towarów określonych w § 4 rozporządzenia wyklucza możliwość korzystania z jakichkolwiek zwolnień z ewidencjonowania.

Organy podatkowe potwierdzają, że ze zwolnienia określonego w poz. 36 mogą korzystać podatnicy dokonujący sprzedaży towarów w formie wysyłkowej, za które należność dokonywana jest za pośrednictwem systemów elektronicznych typu PayU, PayPal. Uznają one, iż taka forma zapłaty dokonywana jest z konta bankowego nabywcy na konto sprzedawcy, czyli za pośrednictwem banku.

Reasumując

Jeżeli wpłaty za sprzedaż wysyłkową towarów w całości dokonywane są na rachunek bankowy podatnika, to na podstawie § 2 ust. 1 w związku z poz. 36 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień, nie jest on zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Dla zastosowania tego zwolnienia bez znaczenia pozostaje fakt dokumentowania tej sprzedaży fakturami.

www.KasaFiskalna.pl - Zwolnienia z obowiązku stosowania kas:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.