kasa fiskalna, kasa rejestrująca, zakup kasy fiskalnej
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 3 (363) z dnia 10.02.2014

Sprzedaż kasy fiskalnej

Działalność gospodarczą zlikwidowałem 31 grudnia 2013 r. Czy po dokonaniu odczytu zawartości pamięci kasy fiskalnej mogę ją sprzedać innej firmie? [pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl 793097]

Komentarz

Kasę fiskalną możesz oddać do złomowania. Jeśli mechanizmy z kasy są w dobrym stanie, to można ją odsprzedać innej firmie.

Komentarz redakcji

W przepisach o kasach rejestrujących brak jest jednoznacznych regulacji dotyczących postępowania podatnika z posiadanymi kasami w przypadku likwidacji prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Żaden z obowiązujących przepisów nie zabrania podatnikowi sprzedaży kasy rejestrującej, która jest jego własnością. Takie też stanowisko zawarte jest w interpretacji indywidualnej z dnia 23 sierpnia 2012 r., nr ITPP1/443-662/12/KM, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził m.in., że po wycofaniu kas rejestrujących z użytku i dokonaniu wszelkich formalności określonych przepisami prawa, rozporządzenie kasami pozostaje w gestii podatnika.

Nie ma zatem przeszkód, aby w opisywanej sytuacji kasa mogła być fizycznie zniszczona (zezłomowana), czy też sprzedana innej firmie. Jednakże w praktyce okazuje się, że nikt poza producentem (importerem) nie jest zainteresowany zakupem takiej kasy. Wynika to z faktu, że kasa rejestrująca jest urządzeniem o szczególnym przeznaczeniu, a jej budowa, funkcjonowanie i sposób użytkowania przez podatnika określone są szczegółowo w przepisach dotyczących kas. Na mocy tych regulacji sprzedażą kas rejestrujących mogą zajmować się tylko uprawnieni producenci krajowi i podmioty dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu kas, którzy posiadają potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar, że sprzedawane przez nich kasy spełniają funkcje określone w art. 111 ust. 6a oraz kryteria i warunki, którym muszą odpowiadać.

Jeśli więc podatnik zamierza odsprzedać kasę fiskalną innej firmie, to wskazane byłoby skonsultować tę decyzję z uprawnionym serwisem kas rejestrujących, który oceni, czy kasa ta spełnia wymogi określone w ustawie o VAT i czy może w niej zainstalować nowy moduł fiskalny.

www.KasaFiskalna.pl - Kryteria i warunki techniczne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60