kasa fiskalna, kasa rejestrująca, zakup kasy fiskalnej
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 19 (403) z dnia 10.10.2015

Termin rejestrowania w kasie fiskalnej usług świadczonych przez prawników

Świadczę usługi prawnicze m.in. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które ewidencjonuję w kasie rejestrującej. Czy zapłata za wykonane usługi dokonywana na mój rachunek bankowy podlega ewidencji w kasie? Jeśli tak, to w którym momencie – z dniem wykonania usługi czy wpływu należności na konto?

Podatnicy dokonujący dostaw towarów i świadczenia usług, które szczegółowo zostały określone w § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień nie mają prawa do korzystania z żadnych zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotu i podatku należnego za pomocą kas fiskalnych.

W myśl § 4 pkt 2 lit. g) tego rozporządzenia, zwolnień, o których mowa w § 2 i § 3 rozporządzenia nie stosuje się przy świadczeniu usług prawniczych z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia (dotyczy to wykonywania czynności notarialnych).

Oznacza to, że podatnik świadczący usługi prawnicze na rzecz osób prywatnych, nie może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość osiąganego obrotu czy też ze zwolnienia ze względu na formę zapłaty określonego w § 2 ust. 1 w powiązaniu z poz. 38 załącznika do ww. rozporządzenia.

Zatem świadczenie usług prawniczych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, stosownie do art. 111 ust. 1 ustawy o VAT musi być bezwzględnie ewidencjonowane w kasie fiskalnej.

Z przepisów ustawy o VAT, a w szczególności z jej art. 111 ust. 3a pkt 1 wynika, że podatnicy, którzy w prowadzonej działalności użytkują kasę fiskalną mają obowiązek dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.

Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej dotyczy zatem czynności sprzedaży i jest nierozerwalnie związany z powstaniem obowiązku podatkowego, który w myśl podstawowej zasady określonej w art. 19a ust. 1 ustawy powstaje z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi. Jeżeli wcześniej otrzymano całość lub część zapłaty (zaliczkę, zadatek, ratę, itp.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania ww. wpłaty (w tej części). Jedynie w przypadku świadczenia stałej obsługi prawnej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Ponieważ jednak stała obsługa prawna występuje zasadniczo przy świadczeniu usług dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (a nie dla osób fizycznych), ta zasada ustalania obowiązku podatkowego – zdaniem redakcji – nie ma tu zastosowania.


Uwaga

Sprzedaż usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powinna być ewidencjonowana w kasie rejestrującej w momencie powstania obowiązku podatkowego, czyli zasadniczo w chwili ich wykonania.


Kasa rejestrująca jest szczególnym rodzajem formy ewidencji sprzedaży, która ma na celu prawidłowy zapis przebiegu dokonywanych transakcji. Ma ona bowiem odzwierciedlać datę oraz wartość (kwotę obrotu, podatek należny) wykonanego świadczenia bądź dostawy towarów. Ewidencjonowanie obrotu w terminie późniejszym niż moment powstania obowiązku podatkowego prowadziłoby do niezgodności prowadzonej ewidencji z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczych oraz mogłoby skutkować nieprawidłowym sporządzeniem deklaracji podatkowej i tym samym błędnym ustaleniem należnego zobowiązania podatkowego za dany okres rozliczeniowy.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu moment wpływu otrzymanej kwoty należnej z tytułu wykonanej wcześniej usługi prawnej, nie ma znaczenia determinującego moment zaewidencjonowania sprzedaży tej usługi przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Przykład

Zbigniew K. w dniu 19 września 2015 r. wykonał usługę prawniczą na rzecz osoby fizycznej. Sprzedaży tej nie zaewidencjonował w kasie fiskalnej we wrześniu, lecz dopiero w następnym miesiącu, tj. w momencie uregulowania należności za tę usługę. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Obrót uzyskany z tytułu wykonanej usługi, o której mowa w ww. przykładzie należało zaewidencjonować w kasie rejestrującej w momencie powstania obowiązku podatkowego, tj. z chwilą jej wykonania, nie zaś otrzymania należności za tę usługę.

Niemniej jednak w takiej sytuacji konieczne jest prawidłowe rozliczenie podatku VAT za okres, w którym miało miejsce to zdarzenie. Kwotę podatku należnego od tej sprzedaży podatnik powinien wykazać w deklaracji VAT za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy (tj. za wrzesień). Z kolei, (aby uniknąć podwójnego rozliczenia VAT od tej czynności) sporządzając deklarację VAT za okres, w którym sprzedaż zaewidencjonowano w kasie fiskalnej (tj. październik), należy pamiętać o odpowiednim pomniejszeniu kwot wykazanych w miesięcznym raporcie fiskalnym. Całą sytuację podatnik powinien opisać w sporządzonym na tę okoliczność dokumencie, o którym mowa w § 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kas.

Co prawda ewidencja pomyłek, o której mowa w ww. rozporządzeniu nie jest przeznaczona do wykazywania tego typu zdarzeń, to jednak – w świetle wyjaśnień organów podatkowych – nie jest błędem wykorzystanie jej w tym celu.

Warto także dodać, że podatnik, który dokonał sprzedaży (w danym miesiącu) z pominięciem kasy fiskalnej musi pamiętać, iż niedopełnienie obowiązku ewidencji podlega karze grzywny, jako przestępstwo lub wykroczenie skarbowe na podstawie ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r. poz. 186 ze zm.). W tym miejscu należy także nadmienić, że jeśli jednak niezarejestrowanie sprzedaży nie zostało jeszcze ujawnione przez organ kontrolny, to istnieje prawna możliwość uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej za jego popełnienie. Zezwala na to tzw. instytucja czynnego żalu przewidziana w art. 16 K.k.s. Zgodnie z tym przepisem, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.