Poradnik VAT nr 15 (591) z dnia 10.08.2023
Raport fiskalny w JPK_VAT z deklaracją
Jak należy wykazać raport fiskalny w JPK_VAT z deklaracją? [pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1455122]
Komentarz 1
Ujmujesz raport fiskalny miesięczny.
Komentarz 2
Można dobowe raporty fiskalne albo miesięczne. W JPK_VAT oznaczasz go jako RO.
Komentarz redakcji
Z § 10 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia w sprawie JPK_VAT z deklaracją wynika, iż ewidencja pozwalająca na prawidłowe rozliczenie podatku należnego zawiera wartość sprzedaży bez podatku (netto) oraz wysokość podatku należnego, w podziale na stawki podatku oraz sprzedaż zwolnioną od podatku, wynikające z dokumentów zbiorczych o sprzedaży z kas rejestrujących. Z przepisów ww. rozporządzenia wynika również, iż podatnicy są obowiązani do oznaczania niektórych dowodów sprzedaży kodami (pod warunkiem wystąpienia w danym okresie rozliczeniowym określonego dowodu):
- RO - w przypadku dokumentu zbiorczego o sprzedaży z kas rejestrujących;
- WEW - w przypadku dowodu wewnętrznego (np. przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, dokument zbiorczy dotyczący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieewidencjonowanej przy użyciu kasy rejestrującej);
- FP - w przypadku faktury, o której mowa w art. 109 ust. 3d ustawy o VAT (faktury do paragonu).
Oznacza to, że sprzedaż zarejestrowaną w kasie fiskalnej należy wykazać w JPK_VAT z deklaracją na podstawie dokumentu zbiorczego. Dokument ten powinien być oznaczony kodem RO.
Z broszury informacyjnej MF dotyczącej struktury JPK_VAT z deklaracją wynika m.in., iż w części ewidencyjnej w zakresie podatku należnego dla JPK_V7M/V7K w polu "DowodSprzedazy" należy wpisać m.in. numer dokumentu, odpowiednio faktury lub faktury korygującej, numer raportu fiskalnego lub innego dowodu wewnętrznego.
Ponadto, z odpowiedzi dotyczących JPK_VAT, które dostępne są na stronie internetowej https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/faq-jpk-vat-z-deklaracja/ na pytanie dotyczące stosowania oznaczenia RO, Ministerstwo Finansów wyjaśniło: "(...) Sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, należy wykazać na podstawie dokumentu zbiorczego. Podatnik może wykonywać wpisy w ewidencji, oznaczone tym znacznikiem, na podstawie zbiorczych zestawień dobowych lub zbiorczych zestawień miesięcznych (w przypadku użytkowania kilku kas można jednym zapisem wprowadzać sprzedaż z kilku kas) (podkreślenie redakcji) (...)".
W strukturze ewidencji w zakresie podatku należnego dla JPK_VAT z deklaracją paragony fiskalne należy uwzględnić na podstawie dokumentu zbiorczego oznaczonego RO. Warto także dodać, że w polach "NazwaKontrahenta" i "NrKontrahenta" można wpisać odpowiednio "sprzedaż paragonowa" i słowo "brak".
www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|