kasa fiskalna, kasa rejestrująca, zakup kasy fiskalnej
lupa
2 października 2017 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US zeznań PIT-CFC oraz CIT-CFC za 2016 r.
Zamknij
A A A

Poradnik VAT nr 2 (434) z dnia 20.01.2017

Termin rozpoczęcia sprzedaży przy użyciu kasy

Z uwagi na przekroczenie limitu obrotów od 1 stycznia 2017 r. musiałam rozpocząć ewidencję sprzedaży na rzecz osób prywatnych przy użyciu kasy. Jeśli pierwsza sprzedaż miała miejsce dopiero 3 stycznia i wtedy dopiero zainstalowałam kasę, to czy dochowałam terminu jej instalacji? [pytanie  z dyskusji na www.forum.gofin.pl 1059351]

Komentarz

Termin 1 stycznia 2017 r., to tylko termin mówiący o tym, że po tej dacie sprzedaż na rzecz osób prywatnych ma być rejestrowana przy użyciu kasy. Nie jest to data kiedy fizycznie urządzenie ma być zafiskalizowane. Przykładowo gdyby pierwsza sprzedaż po 1 stycznia dla osoby fizycznej dokonana została 2 lipca 2017 r., to kasy możesz fizycznie nie mieć do tej daty. Ważne, aby sprzedaż z 2 lipca zarejestrować w kasie.

Komentarz redakcji

Z pytania wynika, że podatnik w związku z przekroczeniem limitów obrotów w 2016 r. zobowiązany był do rozpoczęcia sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych od 1 stycznia 2017 r.

Przypomnijmy, iż z dniem 1 stycznia br. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień, w którym ustawodawca wprowadził przepisy przejściowe w zakresie stosowania przez podatników zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Jeden z nich dotyczy właśnie podatników, którzy przestali spełniać warunki do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przed 1 stycznia 2017 r. Dla nich, stosownie do zapisu zawartego w § 8 ust. 1 obecnego rozporządzenia obowiązujące są terminy rozpoczęcia ewidencjonowania wynikające z przepisów rozporządzenia obowiązującego do końca 2016 r.

W opisanej sytuacji podatnik musiał zatem, w myśl § 5 ust. 1 rozporządzenia z 4 listopada 2014 r. (przy założeniu, że podatnik jest podmiotem kontynuującym działalność) rozpocząć ewidencjonowanie za pomocą kasy po upływie dwóch miesięcy, następujących po miesiącu, w którym nastąpiło w trakcie 2016 r. przekroczenie kwoty obrotów uprawniającej do zwolnienia z ewidencjonowania.

Z pytania wynika, że podatnik - co do zasady - obowiązany był do zainstalowania kasy i rozpoczęcia jej stosowania najpóźniej od dnia 1 stycznia 2017 r.

W tym miejscu - na co również zwrócono uwagę w komentarzu - stwierdzić należy, że obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży, która podlega temu obowiązkowi.

Jeżeli zatem podatnik do 3 stycznia br. nie dokonywał sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, to nie wystąpił wobec niego obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W takim przypadku, termin utraty prawa do zwolnienia podmiotowego nie był dla niego terminem rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Kasę prawidłowo zainstalował i ufiskalnił w dniu 3 stycznia 2017 r. czyli w dniu dokonania sprzedaży na rzecz osoby fizycznej.

www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60