Poradnik VAT nr 11 (467) z dnia 10.06.2018
Nazwa firmy na paragonie fiskalnym
Osoba fizyczna przekształciła działalność w spółkę z o.o., w związku z czym zmianie uległa nazwa firmy. Czy w tym przypadku na paragonie fiskalnym powinna być umieszczona dawna nazwa firmy? Nadmieniamy, że taki obowiązek wynika z przepisów Kodeksu spółek handlowych.
Osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą (przedsiębiorca) może przekształcić formę działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (np. w spółkę z o.o.) na zasadach określonych w art. 5841-58413 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1577 ze zm.). Art. 5843 tej ustawy nakłada na powstałą spółkę obowiązek podawania poprzedniej firmy (nazwy przedsiębiorcy). Chodzi tu o sytuację, gdy zmiana brzmienia firmy dokonywana w związku z przekształceniem jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę nie polega tylko na zmianie odpowiednio dodatkowego oznaczenia wskazującego na charakter spółki albo dodaniu części identyfikującej formę prawną spółki przekształconej. W takim przypadku spółka przekształcona ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy (obok nowej firmy) z dodaniem wyrazu "dawniej", przez okres co najmniej roku od dnia przekształcenia.
W tym miejscu warto również dodać, że spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia formy prawnej działalności prowadzonej przez indywidualnego przedsiębiorcę będzie mieć m.in. nowy NIP. Numer identyfikacji podatkowej przedsiębiorcy nie przejdzie bowiem na spółkę, co wynika z art. 12 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2017 r. poz. 869 ze zm.).
Z kolei kwestie sukcesji podatkowej, w przypadku przekształceń podmiotów prowadzących działalność gospodarczą regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800). W myśl art. 93a § 4 tej ustawy jednoosobowa spółka kapitałowa, powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych. Ponadto, ww. jednoosobowa spółka kapitałowa odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą fizyczną za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 112b Ordynacji podatkowej).
Dane, które powinny zostać zamieszczone na paragonie fiskalnym określone zostały w § 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas. W myśl tego przepisu paragon fiskalny powinien zawierać co najmniej:
- imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika;
- numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP).
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 26 czerwca 2013 r., nr IPPP2/443-287/13-2/DG stwierdził, że: "(...) Wskutek (...) przekształcenia nie dojdzie do sukcesji nadanego Wnioskodawcy jako osobie fizycznej numeru NIP na Spółkę z o.o. Spółka przekształcona będzie musiała wystąpić do organu podatkowego o nadanie dla niej numeru własnego NIP. Przechodząc następnie do przepisów w sprawie kas rejestrujących należy stwierdzić, że przekształcony podmiot ewidencjonując sprzedaż na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych będzie zobowiązany do umieszczenia na drukowanych dla klientów paragonach nowej nazwy, danych adresowych a także właściwego dla Spółki numeru NIP (podkreślenie redakcji). W tym miejscu należy również mieć na uwadze fakt, że w przypadku przekształcenia osoby fizycznej w spółkę kapitałową nie zachodzi uniwersalna sukcesja praw i obowiązków, tylko sukcesja w zakresie praw. (...)"
W przypadku użytkowania przez spółkę z o.o. kasy rejestrującej dotychczas wykorzystywanej w działalności gospodarczej osoby fizycznej Dyrektor IS wyjaśnił, że: "(...) konieczne jest dokonanie odczytu kas rejestrujących w zakresie sprzedaży prowadzonej przez podatnika będącego osobą fizyczną. Konsekwencją (...) powołanych przepisów ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników będzie również wprowadzenie do kas danych dotyczących spółki z o.o. W związku z powyższym Spółka z o.o. powstała wskutek przekształcenia Wnioskodawcy nie będzie mogła użytkować kas rejestrujących Wnioskodawcy bez dokonania z nich odczytu zarejestrowanej przez Stronę sprzedaży i wprowadzeniu danych dotyczących podmiotu przekształconego. (...)"
Reasumując
Spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje - co do zasady - w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Generalnie począwszy od dnia przejęcia, sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (jeśli podmiot ten zobowiązany jest do stosowania kas) powinna być ewidencjonowana przy zastosowaniu kas rejestrujących opatrzonych nazwą oraz NIP spółki przekształconej. Jeśli jednak zmiana brzmienia firmy dokonywana w związku z przekształceniem nie polega tylko na zmianie dodatkowego oznaczenia wskazującego na charakter spółki, spółka przekształcona przez co najmniej jeden rok od dnia przekształcenia ma obowiązek podawania w nawiasie nazwy dawnej firmy, z dodaniem wyrazu "dawniej". Nowa firma oraz zamieszczona dawna firma z dopiskiem "dawniej" tworzą bowiem razem nazwę firmy - spółki przekształconej. Oznacza to, że spółka przekształcona jest zobowiązana używać jej w obrocie gospodarczym. W konsekwencji taka też nazwa firmy - zdaniem redakcji - powinna znajdować się wystawianych paragonach fiskalnych. |
www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|