kasa fiskalna, kasa rejestrująca, zakup kasy fiskalnej
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (996) z dnia 1.09.2018

Nieodpłatne przekazanie towarów - ewidencjonowanie w kasie fiskalnej

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Z okazji jubileuszu firmy nabyła kilkaset sztuk pamięci USB z logo firmy oraz adresem jej strony internetowej. Ich jednostkowa cena przekracza 10 zł. Spółka nie będzie prowadziła ewidencji osób obdarowanych. Czy nieodpłatne przekazanie USB osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej?

W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik jest zobowiązany do ewidencjonowania nieodpłatnego przekazania towarów w kasie fiskalnej.

Nieodpłatne przekazanie towarów

Ustawa o VAT zawiera uregulowania dotyczące nieodpłatnego przekazania towarów (patrz: art. 7 ust. 2 i 3). Z przepisów tych wynika, że opodatkowaniu VAT zasadniczo podlega każde nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Wyjątek stanowi przekazanie towarów stanowiących prezenty o małej wartości lub próbki.

Przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  • o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób,
     
  • których przekazania nie ujęto w powyższej ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Natomiast przez próbkę rozumie się identyfikowalne jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:

  • ma na celu promocję tego towaru oraz
     
  • nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru.

Z pytania wynika, że przedmiotem nieodpłatnego przekazania towaru na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (dalej: osób prywatnych) są nośniki pamięci USB, których jednostkowa cena przekracza 10 zł oraz, że podatnik nie prowadzi ewidencji osób obdarowanych. Zakładamy przy tym, że pamięć USB nie jest jedynie nośnikiem materiałów reklamowo-informacyjnych, która dla nabywcy nie miałaby charakteru konsumpcyjnego oraz że nie może być uznana za próbkę. W takich okolicznościach należałoby uznać, że dokonane przez Czytelnika nieodpłatne przekazanie pamięci USB jest zrównane z odpłatną dostawą towarów w rozumieniu ustawy o VAT i czynność ta podlega opodatkowaniu VAT.

Ewidencjonowanie w kasie fiskalnej - zwolnienia

Co do zasady, podatnicy dokonujący sprzedaży m.in. na rzecz osób prywatnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnicy mają jednak możliwość skorzystania ze zwolnień z ewidencjonowania wskazanych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 2454 ze zm.).

Jedno z przysługujących zwolnień dotyczy niskiego obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób prywatnych (patrz: § 3 ww. rozporządzenia; generalnie do 20.000 zł). Natomiast inna grupa zwolnień dotyczy konkretnych czynności (np. nieodpłatnego przekazania lub zużycia towarów na cele osobiste m.in. podatnika, wspólników oraz wszelkie inne darowizny - patrz: § 2 w powiązaniu z poz. 45 załącznika do ww. rozporządzenia).

Należy jednak mieć na uwadze, że w § 4 pkt 1 ww. rozporządzenia wyszczególniono towary, wobec których nie stosuje się jakichkolwiek zwolnień z ewidencjonowania. Dotyczy to m.in. dostawy zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że co do zasady, nieodpłatnych przekazań towarów nie ewidencjonuje się w kasie fiskalnej, gdyż korzystają one ze zwolnienia z ewidencjonowania. Jeżeli jednak przedmiotem przekazania jest jeden z towarów wskazanych w § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia, wówczas czynność taka powinna być zaewidencjonowana w kasie fiskalnej.

W związku z faktem, że w omawianej sprawie nieodpłatne przekazanie dotyczy nośników pamięci USB (grupa zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych), dlatego Czytelnik zobowiązany jest do bezwzględnego zaewidencjonowania tej czynności w kasie fiskalnej.

www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.