kasa fiskalna, kasa rejestrująca, zakup kasy fiskalnej, kasa on-line
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 55 (1721) z dnia 9.07.2020

Obowiązek instalacji kasy przy rezygnacji ze sprzedaży detalicznej

Sprzedaży dokonuję zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Czy istnieje obowiązek instalacji kasy fiskalnej w przypadku przekroczenia limitu do kasy, jeśli w ciągu dwóch miesięcy po przekroczeniu limitu zrezygnuję całkowicie ze sprzedaży na rzecz osób prywatnych i sprzedaż będzie dokonywana wyłącznie dla firm albo gdy sprzedaż będzie dokonywana dla osób prywatnych, ale będzie zwolniona z obowiązku ewidencji w kasie (np. sprzedaż wysyłkowa)?

Sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, co do zasady, powinna być ewidencjonowana w kasie fiskalnej (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Ponadto w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519) zostały określone wyjątki od zasady wskazanej w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.

Zwolnienia określone w tym rozporządzeniu mają zarówno charakter przedmiotowy, czyli dotyczą ściśle określonych czynności (wymienionych w załączniku do rozporządzenia), jak i podmiotowy (ze względu na wysokość obrotów).

Przy czym należy tutaj podkreślić, że zgodnie z § 4 rozporządzenia, powyżej wskazanych zwolnień z ewidencjonowania nie stosuje się do czynności wskazanych w tym przepisie, np. do dostaw:

  • części do silników,
     
  • silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów,
     
  • przyczep i naczep; kontenerów,
     
  • części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego,
     
  • części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych,
     
  • sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten,
     
  • sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego,
     
  • zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych,
     
  • wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5% oraz perfum i wód toaletowych z wyjątkiem towarów, dostarczanych na pokładach samolotów.

Jak wynika z § 3 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia, z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas, do dnia 31 grudnia 2021 r. zwolnieni są podatnicy, u których kwota obrotu realizowanego na rzecz m.in. osób prywatnych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł (przy założeniu, że podatnik jest podmiotem kontynuującym w 2019 r. sprzedaż na rzecz osób prywatnych). Jeśli u podatnika korzystającego w 2019 r. z tego zwolnienia, w trakcie roku obroty ze sprzedaży na rzecz tych osób przekroczą kwotę 20.000 zł, zwolnienie straci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym obrót przekroczył ten limit (§ 5 ust. 1 rozporządzenia).

Zatem udzielając odpowiedzi na pierwsze z pytań Czytelnika, jeśli zrezygnuje on z dokonywania sprzedaży na rzecz osób prywatnych, to nie będzie miał obowiązku instalacji kasy fiskalnej.

Natomiast udzielając odpowiedzi na drugie pytanie wskazać należy, że w § 2 rozporządzenia zawarto zwolnienia przedmiotowe dotyczące ściśle określonych czynności. Jak wynika z tego przepisu, zwalnia się z ewidencjonowania w kasie w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do końca grudnia 2021 r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W sytuacji gdy podatnik przekroczy określone przepisami limity, nie oznacza to, że sprzedaż będzie podlegała ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej. Podatnik może bowiem korzystać z obowiązujących zwolnień określonych w załączniku do rozporządzenia w sprawie zwolnień, a mianowicie ze zwolnienia określonego w pozycji 36 załącznika do rozporządzenia, które dotyczy dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi). Warunkiem niezbędnym korzystania z tego zwolnienia jest to, aby dostawca towaru otrzymał w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres). Należy tutaj pamiętać, iż sprzedaż towarów określonych w § 4 rozporządzenia wyklucza możliwość korzystania z jakichkolwiek zwolnień z ewidencjonowania.

Tak więc nawet jeśli, z uwagi na przekroczenie limitu obrotów, podatnik będzie miał obowiązek stosowania kas rejestrujących, to na podstawie § 2 rozporządzenia świadczone przez niego czynności nie podlegają ewidencjonowaniu za pośrednictwem kas ze względu na formę dokonywanej sprzedaży.

www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.