Gazeta Podatkowa nr 55 (1721) z dnia 9.07.2020
Obowiązek instalacji kasy przy rezygnacji ze sprzedaży detalicznej
Sprzedaży dokonuję zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Czy istnieje obowiązek instalacji kasy fiskalnej w przypadku przekroczenia limitu do kasy, jeśli w ciągu dwóch miesięcy po przekroczeniu limitu zrezygnuję całkowicie ze sprzedaży na rzecz osób prywatnych i sprzedaż będzie dokonywana wyłącznie dla firm albo gdy sprzedaż będzie dokonywana dla osób prywatnych, ale będzie zwolniona z obowiązku ewidencji w kasie (np. sprzedaż wysyłkowa)?
Sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, co do zasady, powinna być ewidencjonowana w kasie fiskalnej (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Ponadto w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519) zostały określone wyjątki od zasady wskazanej w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.
Zwolnienia określone w tym rozporządzeniu mają zarówno charakter przedmiotowy, czyli dotyczą ściśle określonych czynności (wymienionych w załączniku do rozporządzenia), jak i podmiotowy (ze względu na wysokość obrotów).
Przy czym należy tutaj podkreślić, że zgodnie z § 4 rozporządzenia, powyżej wskazanych zwolnień z ewidencjonowania nie stosuje się do czynności wskazanych w tym przepisie, np. do dostaw:
- części do silników,
- silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów,
- przyczep i naczep; kontenerów,
- części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego,
- części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych,
- sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten,
- sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego,
- zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych,
- wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5% oraz perfum i wód toaletowych z wyjątkiem towarów, dostarczanych na pokładach samolotów.
Jak wynika z § 3 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia, z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas, do dnia 31 grudnia 2021 r. zwolnieni są podatnicy, u których kwota obrotu realizowanego na rzecz m.in. osób prywatnych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł (przy założeniu, że podatnik jest podmiotem kontynuującym w 2019 r. sprzedaż na rzecz osób prywatnych). Jeśli u podatnika korzystającego w 2019 r. z tego zwolnienia, w trakcie roku obroty ze sprzedaży na rzecz tych osób przekroczą kwotę 20.000 zł, zwolnienie straci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym obrót przekroczył ten limit (§ 5 ust. 1 rozporządzenia).
Zatem udzielając odpowiedzi na pierwsze z pytań Czytelnika, jeśli zrezygnuje on z dokonywania sprzedaży na rzecz osób prywatnych, to nie będzie miał obowiązku instalacji kasy fiskalnej.
Natomiast udzielając odpowiedzi na drugie pytanie wskazać należy, że w § 2 rozporządzenia zawarto zwolnienia przedmiotowe dotyczące ściśle określonych czynności. Jak wynika z tego przepisu, zwalnia się z ewidencjonowania w kasie w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do końca grudnia 2021 r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
W sytuacji gdy podatnik przekroczy określone przepisami limity, nie oznacza to, że sprzedaż będzie podlegała ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej. Podatnik może bowiem korzystać z obowiązujących zwolnień określonych w załączniku do rozporządzenia w sprawie zwolnień, a mianowicie ze zwolnienia określonego w pozycji 36 załącznika do rozporządzenia, które dotyczy dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi). Warunkiem niezbędnym korzystania z tego zwolnienia jest to, aby dostawca towaru otrzymał w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres). Należy tutaj pamiętać, iż sprzedaż towarów określonych w § 4 rozporządzenia wyklucza możliwość korzystania z jakichkolwiek zwolnień z ewidencjonowania.
Tak więc nawet jeśli, z uwagi na przekroczenie limitu obrotów, podatnik będzie miał obowiązek stosowania kas rejestrujących, to na podstawie § 2 rozporządzenia świadczone przez niego czynności nie podlegają ewidencjonowaniu za pośrednictwem kas ze względu na formę dokonywanej sprzedaży.
www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Kasy fiskalne
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|