kasa fiskalna, kasa rejestrująca, zakup kasy fiskalnej, kasa on-line
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 35 (1078) z dnia 10.12.2020

Świadczenie usług budowlanych - rezygnacja z kasy rejestrującej

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Świadczę usługi budowlane na rzecz firm i osób prywatnych. Usługi na rzecz osób prywatnych ewidencjonuję w kasie rejestrującej z elektronicznym zapisem kopii. Czy od 1 stycznia 2021 r. mogę zrezygnować z kasy, jeżeli zapłatę za usługi będę otrzymywał na rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów będzie wynikało, kto i za co tej zapłaty dokonał? Jakich formalności muszę dopełnić, aby zrezygnować z kasy?

W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik może zrezygnować z ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej. Rezygnacja wymaga jednak dokonania pewnych czynności formalnych.

Podmiotowe zwolnienie z kasy z uwagi na formę zapłaty

Zgodnie z generalną zasadą, podatnicy muszą ewidencjować w kasie rejestrującej sprzedaż dokonywaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych (tzw. osób prywatnych). Od tej zasady są jednak pewne wyjątki - określono je w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w sprawie zwolnień (Dz. U. poz. 2519). Zwolnienia wskazane w ww. rozporządzeniu przysługują nie dłużej niż do końca grudnia 2021 r. Zwolnienia te mają charakter przedmiotowy (dotyczą ściśle określonych czynności wymienionych w załączniku do ww. rozporządzenia) lub charakter podmiotowy (dotyczą całej działalności podatnika - ze względu na wysokość osiąganych w niej obrotów). W tym artykule pomijamy zwolnienie podmiotowe - zakładamy bowiem, że Czytelnik nie może korzystać z tego zwolnienia ze względu na wartość sprzedaży dla osób prywatnych (przekraczającą 20.000 zł). Odnosimy się więc jedynie do zwolnień przedmiotowych.

Zwolnienia przedmiotowe z ewidencjonowania zostały wymienione w załączniku do ww. rozporządzenia. Pod poz. 37 tego załącznika wymieniono świadczenie usług na rzecz osób prywatnych, jeżeli:

  • świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem),
     
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności ona dotyczyła.

Należy także podkreślić, że ww. zwolnienie nie może być stosowane do czynności wymienionych w § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia (nie wskazano tam jednak usług budowlanych).

Zatem jeżeli wpłaty za świadczone przez Czytelnika usługi będą w całości dokonywane na rachunek bankowy podatnika, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę będzie jednoznacznie wynikało, jakiej konkretnie czynności ona dotyczy, to sprzedaż ta może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania. W opisywanej sytuacji Czytelnik mógłby więc zrezygnować z ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 sierpnia 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.368.2020.1.MT.

Więcej przeczytasz w Interpretację tę opisaliśmy
BI nr 32 z 10.11.2020 r. na str. 29-31

Czytelnik musi mieć jednak na uwadze, że dokonanie jakiejkolwiek sprzedaży (nawet na minimalną kwotę) na rzecz osób fizycznych, niekorzystającej ze zwolnienia przedmiotowego (wymienionego wyżej lub innego) spowoduje, iż sprzedaż tę będzie musiał zarejestrować w kasie.

Rezygnacja z kasy - czynności formalne

Rezygnacja z kasy fiskalnej z elektronicznym zapisem kopii wymaga przeprowadzenia przez podatnika pewnych czynności, które określone są w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 816 ze zm.).

Zgodnie z § 34 tego rozporządzenia, w przypadku zakończenia przez kasę pracy w trybie fiskalnym, podatnik:

  • wystawia raport fiskalny dobowy i raport fiskalny okresowy (miesięczny),
     
  • niezwłocznie, przy pomocy serwisanta, dokonuje odczytu zawartości pamięci fiskalnej poprzez wystawienie raportu fiskalnego rozliczeniowego i sporządza z tej czynności protokół, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia,
     
  • składa protokół z odczytu zawartości pamięci fiskalnej wraz z załączonym raportem fiskalnym rozliczeniowym, w terminie 5 dni od dnia ich sporządzenia, do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego,
     
  • sporządza i składa wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas.

Wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas składa się wraz z protokołem z odczytu zawartości pamięci fiskalnej i wystawionym raportem fiskalnym rozliczeniowym do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia.

www.KasaFiskalna.pl - Instalacja i użytkowanie kas:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.